Ön a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Műszaki Intézet jogelődjének, a Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karának az archív honlapját böngészi. Az oldalon fellelhető információk már nem frissülnek, időközben aktualitásukat veszthették.

Az aktuális információkhoz kérjük, látogasson el a Műszaki Intézet új oldalára: muszaki.uni-mate.hu

Új fejlesztések a megújuló tanműhelyekben

A Gépészmérnöki Karon befejezéséhez közeledik a Műszaki- és Természettudományi Oktató Központ, Regionális Tudástranszfer Központ projekt megvalósítása. Az ennek során megújult tanműhelyben augusztus 26-án dr. Solti László rektor és dr. Szabó István dékán megnyitották az Energotest laboratóriumot. Az ezt megelőző sajtótájékoztatón bemutatták a benzinmotoros gépkocsik etanollal és tetszőleges arányú benzin-alkohol keverékkel történő üzemelését segítő adapter fejlesztésének programját.

Mezei Tibor megbízott főtitkár elmondta, hogy az esemény helyszínéül szolgáló tanműhelyblokk 42 éve épült és az utóbbi félévben újították fel egy sikeres pályázat részeként. A kar szellemi bázisa mellett a korszerűsödő laboratóriumok is mind szélesebb lehetőséget kínálnak arra, hogy ipari partnerekkel együttműködve bekapcsolódjanak különböző kutatásokba és fejlesztésekbe. Egy ilyen sokat ígérő magyar fejlesztés, az E85 Comfort adapter tervezése, amely az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg az egyetem és a Rubin Informatikai Zrt. közreműködésével.

Dr. Solti László elismerését fejezte ki azért, hogy a Gépészmérnöki Kar sokoldalú kapcsolatokat épít ki a gazdaság szereplőivel, ezek ugyanis nélkülözhetetlenek a versenyképes oktatáshoz. A megújuló energiaforrásokkal és a környezetvédelemmel kapcsolatos kutatások erősítik a Szent István Egyetem „zöld egyetem” imázsát, ami kedvező hatást gyakorolhat a hallgatói utánpótlásra.

Az adapter fejlesztése a bioüzemanyagra való kényelmes áttérés technológiai feltételeinek megteremtését célozza és 2012-re tervezik a piaci bevezetését. A modellalkotástól a prototípus véglegesítéséig 140 millió forint támogatást nyert a projekt. A feladatot kiterjedt tudományos kutatással és tartós, műszeres tesztekkel valósítják meg a Gépészmérnöki Kar bevonásával, mondta el Zergi András, a Rubin Informatikai Zrt. projektvezetője.

 Az esemény alkalmából Tarnai Tamás, a Magyar Suzuki Zrt. HR igazgatója átadta az adapter kifejlesztését elősegítő Suzuki gépkocsi kulcsát dr. Solti Lászlónak. Az Energotest Kft. másfél millió forintos támogatással járult hozzá a nevét viselő laboratórium felszereléséhez. A program keretében előadást tartott Héjj Demeter, a Magyar Bioetanol Szövetség elnöke és Belányiné Szabó Andrea, az Energotest Kft. mérnök szakkereskedője.

Az elmúlt négy évben a Gépészmérnöki Karon 13 ezer négyzetméter laborterület újult meg vagy létesült, emelte ki az eseményen dr. Szabó István dékán. Ebből négyezer négyzetméter új területet a gépmúzeum területén építettek. A komplex hallgatói-oktatói képzési tereket az egyetemi képzésben és a céges továbbképzésekben egyaránt hasznosítják majd.

A termékfejlesztés sikeréhez elengedhetetlen a képzett, megbízható szervizpartnerekkel való szoros szakmai és kereskedelmi együttműködés. Ezt a célt is szolgálta az eseményt záró egyórás kerekasztal-beszélgetés, melyen gépjármű-kereskedők és szervizek képviselői is megfogalmazták kérdéseiket.

(szie.hu)

© 2004-2017.